Obrázek

Sestava: Grami – Fody, Zdenek, Rudy, Koza (88. Šáfa) – Dvoři, Jany (75. Cardík), Straky (46. Lukáš N.), Kuba – Dejv, Bery

K předehrávce prvního jarního kola jsme odjeli do Plané bez několika hráčů základní sestavy a navíc i bez Iva, kterého zastoupilo trenérské duo Saiko-Straka.

Úvod zápasu na těžkém, hodně měkkém terénu nám vyšel a na plánské jsme vlítli s přesvědčením zápas odjezdit naplno. Hned v 6. minutě Dejv stíhal domácího hráče hluboko na naší polovinu tak, že ho Kuba mohl snadno připravit o balon a hned se sám pustil po lajně do rychlého protiútoku. Na levém křídle se mu ukázal pohybem Bery a Kuba ho nádherným křižným pasem našel, Bery zavřel oči a z hranice velkého vápna trefil nádherně z první balon přesně do vzdálenější šibenice 0:1! Krásný gól po krásné rychlé akci – prostě reklama na fotbal.

I nadále jsme byli aktivnější a u všeho jsme byli rychleji. Míč jsme měli více v držení a domácí se dostávali pouze do ojedinělých šancí, které likvidoval Grami. Naopak my mohli skórovat z dalších našich hezkých kombinací a závarů před domácí brankou. Frustrovaní domácí se začali uchylovat někdy až k zákeřným faulům a jen díky benevolenci sudího nešel žádný z nich do šatny s červenou kartou. Bohužel jim sudí neudělil ani jednu žlutou, což bylo něco pro naše horké hlavy – dostali jsme tři žluté za neudržené nervy a nutno podotknout, že některé karty byly opravdu zbytečné. Naštěstí jsme ve 33. minutě udeřili z rychlého protiútoku, kdy Dejv zasprintoval s balonem po lajně, našel na středu si nabíhajícího Beryho, který se uvolnil přímým tahem na bránu a prostřelil brankáře (myslím, že to byly housle) 0:2! Domácí se rozhádali a do konce poločasu byli téměř neškodní.

Druhý poločas jsme navázali aktivitou a bojovností na ten první, ale dlouho se nám nedařilo využít naše nasazení ke třetí trefě. Nejblíže k tomu měl dvakrát Dejv a jednou Dvoři. Byly to všechno jasné tutovky. Hosté zahrozili jen sporadicky a nejvíce asi hezkou ránou z voleje, kterou famózním zákrokem Grami zlikvidoval. Naštěstí přišla 70. minuta, kdy Dvoři zatáhl míč po lajně, nacentroval na penaltu, kde Koza nejprve promarnil šanci zakončit z první, ale k míči se dostal Jany, který hezkým vysunutím vybídl opět Kozu k zakončení. Ten si ještě pohrál s domácí obranou a nakonec přece jen vsítil 0:3! Zdálo se, že zápas již dohrajeme v klidu a pohodě, neboť domácí nevypadali, že by měli na to, něco proti naší hře vymyslet. Jenže to bychom nebyli my. V 82. minutě dal Fody slabší malou domů, kterou ale mohl Zdenek v klidu odpálit a asi by to i udělal, kdyby si Grami nezakřičel, že má. Neměl – 1:3. Domácí vycítili šanci a vrhli veškerou svoji energii do útoku. Trochu nás přimáčkly, ale nějaký velký závěrečný tlak to nebyl. I tak jsme hráčům i divákům z Plané nabídli zdramatizování zápasu, když jsme po ofsajdové situaci (viď Žaky :-) ) faulovali na hranici šestnáctky a domácí přímák vychytal Zdenek ve zdi rukou. 90. minuta, penalta a 2:3. Naštěstí se do konce zápasu už skóre nezměnilo a tak jsme prý byli teprve druhým mužstvem, které si z Plané za poslední tři a půl roku odvezlo tři body! A to body dosti cenné, což doufám oceníme na jaře.

Ještě přidávám mé subjektivní hodnocení výkonů:

Grami  výborný výkon. Ojedinělé šance domácích likvidoval včasným vyběhnutím, dobře sbíral centry a několikrát se blýsknul skvělým zákrokem. Jedinou kaňkou na jeho skvělém výkonu byla hrubka v závěru druhé půle, kdy si na Fodyho slabší malou domů zakřičel to svoje „Mám!“, Zdenek mu tedy míč přepustil, ale Grami byl nakonec u balonu později než domácí útočník a byl z toho v 82. minutě gól na 1:3.

Fody  jeho neoblíbený post obránce, na kterém ale podal kvalitní výkon. Spolehlivě pokrýval rychlonohého domácího útočníka a nevzpomínám si, že by přes něj něco prošlo. Slabší chvilku si vybral „malou“ malou domů, která Gramimu zkomplikovala boj o čisté konto. Jinak na něm nebylo vůbec znát, že prodělal chřipku. Myslím si, že ještě půl sezony na beku a Fody svýma kvalitníma výkonama nabere sebevědomí na svoji oblíbenou zálohu. :-)

Zdenek – standardně spolehlivý výkon. Bojovnost, nasazení, přehled a hlavně velký důraz, kterým likvidoval občasné výpady domácích útočníků. V první půli měl plné ruce práce se stylem hry domácích útočníků, kteří ve třech někdy i ve čtyřech zůstávali po ztrátě míče osamoceni v ofsajdu. Párkrát se totiž stalo, že naši obránci podporovali útok a nevšímali si těchto hráčů za sebou v ofsajdu a když jsme přišli o balon, tak nám tito hráči hrozili přečíslením.

Rudy – opět spolehlivý a bojovný výkon. Bořil domácí útoky a podporoval naši střední zálohu. Odvedl spoustu černé práce a velkou měrou se podílel na vymazání ofenzivního středu domácí zálohy. Asi by Rudymu více seděly ofenzivnější úkoly ve středu, ale při absenci Dawweho musel spíše bořit než tvořit a zvládal to skvěle.

Koza se zprvu rozehrával trochu pomaleji. Chvilku trvalo než si seřídil přihrávkové mířidla, ale dozadu toho moc nepustil. Sice bych radši viděl Kozu na středu zálohy, ale tam mu místo vyfouknul svým „nominováním se“ Straky. :-) První půli musel tedy strávit na bekovi a občas mi trnulo, když ukájel své útočné choutky a nechával za sebou nevracejícího se útočníka. Druhou půli se Koza přesunul na střed zálohy a tady mohl naplno rozvinout svou ofenzivní náladu, kterou okořenil mazáckým gólem v 70. minutě na 0:3!

Dvoři byl aktivní dostával se do šancí, po jeho akci padla třetí branka. Sám mohl skórovat ve druhém poločase, kdyby svůj výpad, kdy šel sám na gólmana, nesmyslně nezasekl a místo přímého tahu na bránu nezvolil kliku a nahrávku, což bohužel nevyšlo.  Dvořka má tu nevýhodu, že jsem ho viděl hrát skvělé zápasy a že pořád čekám, kdy se mu ta fazóna vrátí. Tím neříkám, že hrál špatně, to vůbec ne, naopak. Jen bohužel vím, že má navíc.

Jany – skvělý výkon. Nevím co zobal Jany za antibiotika, ale dopingovkou by to asi neprošlo. :-) V prvním poločase byl jedním z nejaktivnějších hráčů na hřišti. Spolu se Strakym a Rudym úplně vymazali střední řadu Plané. Schytal hodně zákeřných kopanců zezadu, ale dál neúnavně jezdil, bořil i tvořil. Nahrál Kozovi na třetí gól. Vymáčknul ze sebe všechno, takže jsem ho musel v 75. minutě vystřídat a bylo znát, že pak ve středu hřiště chyběl.

Straky – celkem dobrý. :-) Ne, vážně vůbec jsem takový výkon nečekal. Hrál inteligentně, s přehledem rozehrával na křídla, podporoval útok, bořil útočné snažení domácích… Využíval svých zkušeností a vyhrával osobní souboje s rychlejšími (a mladšími) protihráči, dokonce mě překvapili i povedené kliky. Ztratil málo míčů – bohužel ztratil i nervy, když za jeho hlasité komentování dostal nejen žlutou, ale i nabídl domácím přímý kop z luxusního místa před vápnem. Bohužel nemá po zranění tolik natrénováno, aby se mohl po útočných výpadech rychleji vracet pomoci obraně a ani na to, aby odehrát celý zápas.

Kuba – hrál sebevědomě a s chutí. Určitě ho k jeho výbornému výkonu nastartovala i nádherná akce z 5. minuty, kdy po jeho na milimetr přesném přenesení skóroval Bery. Byl aktivní a po celý zápas dělal velké starosti domácí obraně. V některých fázích zápasu mohl více pomoci středu zálohy uklidnit hru tím, že místo rychlého náběhu po lajně, si měl spíše cuknout dozadu pro přihrávku ze středu hřiště a tím nabídnout více alternativ k rozehrávce  a navíc pomoci rozbourat ofsajdovou lajnu domácí obrany pro naše útočníky. Jinak vyslal spoustu přesných a ostrých centrů do vápna, z nichž vznikali nebezpečné závary.

Bery – odjezdil zápas co mu síly stačily, chodil si pro balony, těžké míče dovedl svým důrazem ustát, dal dva nádherné góly, co víc si od útočníka přát. Snad jen trochu víc práce dozadu. Chybělo mi větší defenzivní nasazení po naší ztrátě míče, kdy se nějaký náš záložník při podpoře útoku zapomněl vepředu.

Dejv – jeden z nejlepších hráčů na hřišti. Bez ohledu na svůj věk jezdil celý zápas. Vybojoval spoustu míčů, chodil si pro balony, sklepával či je rozehrával, nabíhal si do volných prostorů, vypomáhal záloze v defenzivní činnosti, dostával se do šancí, byl u dvou gólů… Sám měl dvě tutovky, kdy šel úplně sám na brankáře a minimálně při té první měl luxusně dost času na zakončení. Bohužel obě promarnil. Jinak by to bylo na podtrženou jedničku.

Lukáš N. nastoupil do druhého poločasu na své místo pravého obránce a odehrál ho v naprosté pohodě. Nevybavuji si žádný větší kiks. U Lukáše mi jen dlouhodobě chybí větší sebedůvěra a klid v rozehrávce a z toho plynoucí občasné nepřesnosti. Z toho důvodu si pro přihrávku do lajny nechodí tak často jak bych si představoval.

Cardík odehrál zhruba patnáct minut, kdy vystřídal vyčerpaného Janyho. Posunul se místo Dejva do útoku a ten se stáhl do středu zálohy. Úkol splnil, makal a podporoval zálohu.

Šáfa nám pomohl taktickým střídáním v 88. minutě zápasu, kdy se domácí po našem darovaném gólu snažili o trochu napětí v závěru zápasu.

Díky všem za hru a nasazení. Pokud se povede zimní příprava  a zlepší se tréninková aktivita tak nemám vůbec strach o záchranu. Tento mančaft má potenciál hrát spíše v horních patrech okresu a ne na jeho chvostu. Jenže to se musí chtít a něco tomu dát.